Už zítra má v Česku oficiální premiéru snímek Spider-Man: Daleko od domova 87 %. Máme tudíž ideální příležitost k tomu, abychom se ohlédli za předchozími pavoučími filmy nedávné historie a oddělili ty, které se povedly, od těch slabších. Začněme právě od oněch méně vydařených. V úvahu budeme brát pouze Spideyho sólovky.
7) Amazing Spider-Man 2 62 %
V Sony měli s druhým dílem své rebootované série velké plány. Představili hned několik členů padoušského týmu Sinister Six a proti titulnímu hrdinovi poštvali mocného Elektra. Příběh se točil i okolo vztahu Petera Parkera a Gwen Stacy, do něhož se promítla smrt dívčina otce. Amazing Spider-Man 2 měl být dospělým, temnějším pokračováním relativně úspěšné jedničky.
7 filmových faktů o Spider-Manovi: Ukázal se už ve druhém Iron Manovi a nezahálí ani v noci
Tedy takový byl plán. Nefungovala ale prakticky žádná padoušská linka, scénář se snažil nacpat příliš mnoho dějových linek do jednoho filmu. Snímek sice není vysloveně nekoukatelný, na všechny ostatní z tohoto seznamu podle nás ale hodně ztrácí.
6) Spider-Man 3 62 %
Dokonce i mnohými proklínaný závěr trilogie Sama Raimiho , který jsme už kdysi obhajovali v samostatném článku. Škarohlídi připomenou trapné Peterovy tanečky, nevyužitého Venoma a opomíjeného Sandmana a vůbec obecně slabší scénář, než v případě předchozích dvou snímků.
Jenomže to je jen půlka pravdy. Třetí Spider-Man dokázal z diváka vyždímat solidní dávku emocí, když naleptal Peterovy vztahy s jeho blízkými a poštval proti hrdinovi jeho nejlepšího přítele. Dojemné jsou i některé momenty okolo již zmíněného Sandmana.
Za zmínku pak stojí i akční scény, ať už jde o vzdušný souboj Petera s Harrym Osbornem či bitku v metru, kde Spider-Man využije děsivé síly svého nového černého obleku.
5) Amazing Spider-Man 65 %
V prvním díle rebootu si Parkera poprvé zahrál Andrew Garfield a takřka okamžitě dokázal, že se na roli skvěle hodí. Protivníkem mu byl jeden z nejklasičtějších komiksových záporáků, ještěrák Lizard. Asi jen málo fanoušků by si snímek vybralo jako svůj vůbec nejoblíbenější, ještě méně ho ale bude považovat za nejhorší – jde v postatě o úplně klasické pavoučí dobrodružství.
Předem ale musíme varovat, že film znovu vypráví celý příběh zrodu Peterovy superhrdinské identity včetně smrti strýčka Bena a velké moci a zodpovědnosti… tedy ehm, pardon, morální povinnosti konat.
4) Spider-Man 76 %
Pavoučí origin přitom přeci jen lépe zvládl Sam Raimi ve vůbec prvním Spideyho blockbusteru moderní éry. Uznáváme, že akční scény s bombičkami Green Goblina, které proměňují lidi na kostlivce, už dnes vypadají spíš trochu směšně než působivě. I tak ale nelze přehlédnout, že původní Spider-Man v mnohém umetl cestičku současné éře superhrdinských filmů.
Jeho příběhovou strukturu aspoň zčásti kopíruje valná většina moderních originů. V prvním Spider-Manovi jsme ale úžas ze zkoušení nově nabytých schopností zažili v podstatě poprvé a to se rozhodně počítá.
3) Spider-Man: Homecoming 73 %
Do trojice nejpovedenějších Spider-Manových filmů se probojovala i první sólovka, která je součástí propojeného vesmíru MCU. V ní se Peter Parker přeměnil z nadšeného, leč nezkušeného a naivního kluka v soběstačného hrdinu, který už tolik nepotřebuje uznání zvenčí. A to všechno bez nutnosti dalšího proslovu strýčka Bena.
10 nejlepších padouchů MCU: Šílený titán, neméně šílený obchodník se smrtí i bůh klamu
Akční scény kdovíjak nevybočovaly z marveláckého průměru, Michael Keaton si ale očividně užil svého až překvapivě trojrozměrného padoucha Vultura, Parkerův kamarád Ned Leeds a rival Flash Thompson se starali o humor a Tonymu Starkovi sedla role lehce přezíravého mentora.
2) Spider-Man: Paralelní světy 86 %
Loňský animovaný snímek v mnohém vybočoval z řady. Kostým v něm oblékl Miles Morales a navíc jsme se dočkali celé galerie alternativních pavoučích hrdinů. V sázce sice bylo mnohé, ale stejně se děj točil hlavně okolo vztahů hlavního hrdiny s jeho blízkými. Film tak získal atmosféru výrazně odlišnou ode všech ostatních snímků z tohoto seznamu.
Pomohla mu ale pochopitelně i zcela unikátní, překrásná vizuální stránka, která na filmová plátna dostala komiksové stránky asi nejlépe, jak se to dá vůbec udělat. Pokud jste loni Paralelní světy z nějakého důvodu vynechali, rozhodně je ještě dožeňte.
1) Spider-Man 2 74 %
Pokud bychom však měli vybrat jeden film, který Spider-Mana v očích mnoha diváků nejvíc definuje, byl by to jistě prostřední příspěvek do Raimiho trilogie. Peter v něm zápolí více než s Doctorem Octopusem s tím, jak mu pavoučí identita brání žít plnohodnotný život.
Oscaroví superhrdinové: 7 filmů komiksového subžánru, které dosáhly na zlatou sošku
Zároveň ale nechybí třeba ani perfektní akční scény, mezi kterými vyniká hlavně ikonická bitka na jedoucím vlaku. Její závěr zůstává i po všech těch letech dost možná nejslavnějším Spider-Manovým filmovým momentem.