Blíží se Vzestup Skywalkera   a s ním i konec jedné éry v dějinách předaleké galaxie. Kdy jindy budeme mít ideální příležitost ohlédnout se za dosavadními deseti hlavními filmy, které dorazily během čtyř dekád vývoje Star Wars? Následující žebříček vynechává animované Klonové války 60 % a také třeba staré televizní filmy.

1) Impérium vrací úder 89 %

Že patří první příčka právem kultovní páté epizodě, se asi jen málokterý fanoušek pokusí rozporovat. Impérium ukázalo, že ani veškerá odvaha a spřízněnost se Sílou nemusí občas Lukovi stačit k tomu, aby ochránil ty, které miluje. Naši hrdinové sice přežili, vítězstvím by se však závěr filmu nazvat nedal.

Darth Sidious: Vysvětlíme, kde císař sídlil a co chtěl provést s rodnou planetou Naboo

Pátý díl má tolik slavných scén, že že musíme nutně zmínit jen některé. Úvodní bitva na povrchu Hothu, kde vznášedla srážejí kráčející tanky. Luke a masožravý wampa, který přijde o pracku. První setkání s Yodou. Vesmírný slimák polykající celá plavidla. Střetnutí Vadera a Luka na Bespinu, kde Sith mladíkovi odhalí, že je jeho otcem.

Impérium ukázalo jednou provždy, že může být dvojka občas ještě lepší než původní snímek a že si Star Wars zaslouží ještě mnoho dalších pokračování.

2) Pomsta Sithů 87 %

Ano, opravdu jsme si na to troufli. Nadřadili jsme jeden z prequelů hned dvěma filmům originální trilogie. Než nás ale zlynčujete, zkusíme svoji volbu obhájit. Pomsta Sithů je totiž skvělá a ukazuje, jakou moc má tvůrčí vize duchovního otce ságy George Lucase  .

Ten totiž Pomstou uzavřel svých šest epizod, na nichž se přímo podílel – a ono to fungovalo. Přerod Anakina ve Vadera byl možná malinko uspěchaný, některé vizuální efekty moc dobře nezestárly a závěrečná série šermovaček světelnými meči možná trvala o trošku déle, než by nutně měla, jinak ale na třetí epizodu nemůžeme než pět chválu.

Úvodní bitva nad Coruscantem dodnes zahanbuje všechny podobné scény ze sequelů. Ewan McGregor   podává životní výkon jako Obi-Wan. Anakin vede klony do Chrámu Jediů. Darth Vader hoří na sopečném Mustafaru. Finále prequelové trilogie zkrátka fungovalo.

3) Rogue One 78 %

Rogue One

Naše třetí místo možná vzbudí ještě větší kontroverze, než to druhé. Jistě ale nejsme sami s názorem, že je Rogue One jednoznačně nejlepším filmem z předaleké galaxie, který vznikl už pod taktovkou studia Disney. A to i přes místy trochu zmatečný scénář a fakt, že nejsou všechny důležité postavy dostatečně prokresleny.

Na Rogue One je totiž nesmírně osvěžující, jak moc se liší od zbytku Star Wars. Rebelové už nejsou jen hrdinové bez bázně a hany, vzdorující útlaku Impéria, ale i nelítostní teroristé. Hrdinka Jyn Erso vlastně zpočátku žádnou roli v příběhu nechcea galaktický konflikt ji vlastně vůbec nezajímá. Cassian Andor zase pro vítězství Povstalců neváhá používat i nelítostné metody, cizí ideálům Aliance.

Zmínit musíme i padouchy: fantastického Bena Mendelsohna  , velkého moffa Tarkina navrátivšího se ze záhrobí a konečně Dartha Vadera, jehož závěrečný výstup patří k nejsilnějším momentům snímku.

4) Nová naděje 88 %

Ten film, kterým všechno začalo. Luke Skywalker sledující západ dvou sluncí na pouštní planetě Tatooine. Zničení Alderaanu před zraky vyděšené princezny Leii. A konečně zoufalý závod s časem, když se Povstalci pokoušejí zničit Hvězdu smrti předtím, než se jejich základna na Yavinu IV dostane do zaměřovače.

Darth Vader: Komiksová série výrazně pozměnila příběh sithského lorda

Nová naděje byla technologickým triumfem, když nabídla fascinující záběry bitev v hlubinách vesmíru, droidů, vznášedel a nejrůznějších bizarních tvorů. Představila světelné meče, hromadu ikonických designů, z nich série čerpá dodnes a v neposlední řadě i velkou část ústředních postav.

Význam čtvrté epizody zkrátka můžeme jen těžko přecenit a v žádném případě bychom se neodvážili zařadit ji na žebříčku níž.

5) Návrat Jediů 87 %

Návrat Jediů

Podobně je na tom i Návrat Jediů, který ale dle našeho mínění na Novou naději trošku ztrácí. Může za to zejména slabší prostřední třetina snímku, až podezřele kompletní happy end, který oproti Impériu snad až příliš zesládl a pak také přílišná pozornost, které se těší Ewokové, schopní vzdorovat elitním imperiálním jednotkám.

Jinak je ale šestá epizoda přesně tím, čím by být měla. Obsahuje skvělé akční scény typu rancora, boje s námezdními lovci Jabby Hutta či samozřejmě velkolepé bitvy nad druhou Hvězdou smrti. Zmínit bychom měli i lesní přestřelku na speederech a hlavně finální šermířský souboj Dartha Vadera s jeho synem.

6) Klony útočí 80 %

Mezi pátým a šestým místem zeje poměrně široká kvalitativní mezera. Druhá epizoda totiž věnovala až příliš mnoho prostoru přihlouplým dialogům Anakina a Padmé a detektivní pátrání Obi-Wana Kenobiho si vyžádalo dlouhé desítky minut expozice, než se konečně začalo něco dít.

Uznat ale musíme, že když už se něco dělo, stálo to za to. Úvodní pronásledování námezdní lovkyně ulicemi Coruscantu si jistě pamatuje každý fanoušek, stejně jako třeba arénu na planetě Geonosis a následnou první bitvu mezi klonovou armádou Republiky a zástupy droidů. Samotný závěr pak přinesl mrazivé proroctví mistra Yody, že se galaxie ponořila pod příkrov Temné strany.

7) Poslední z Jediů 72 %

Poslední z Jediů

Nejeden z našich čtenářů by asi nemilosrdně sestřelil Posledního z Jediů na dno tohoto žebříčku, my to ale neuděláme – daleko víc nás zklamala sedmá epizoda, jak vysvětlíme níže. Přesto musíme připustit, že třeba dějová linka Finna a Rose nás místy přiměla zívat a režisér a scénárista Rian Johnson   to nejspíš krapet přehnal s úpravami kánonu.

Zato jsme se ale dočkali několika zajímavých zvratů (nejlepší byla asi smrt Snoka), překrásných vizuálů, vesměs zábavného humoru či uzavření linek a životních příběhů z předcházejících epizod. A taky nejlepšího Yodova momentu od časů Impéria. Posledního z Jediů tudíž neodsoudíme, byť rozhodně nepatří mezi naše nejoblíbenější příspěvky do série Star Wars.

8) Skrytá hrozba 79 %

Skrytá hrozba

To ale ani Skrytá hrozba, navzdory cool faktoru Dartha Maula, charismatu Liama Neesona   v roli Qui-Gona Jinna a zběsilému závodu kluzáků na Tatooine. Nedokážeme totiž první epizodě odpustit překombinovaný scénář, do kterého se musely vlézt tucty narážek na originální trilogii, nekonečné politické diskuze či Jar Jarovy infantilní vylomeniny.

Star Wars: Povíme, co všechno se do sedmé epizody nevešlo

Dobře napsaná nebyla ani dětská verze Anakina Skywalkera, která zachránila celou planetu zničením řídící lodi bitevních droidů. Přestože tak prequelová trilogie stále jako celek funguje lépe, než ta sequelová, musíme Skrytou hrozbu jako samostatný snímek řadit až pod Posledního z Jediů.

9) Síla se probouzí 76 %

Síla se probouzí

Co se vizuálních efektů, scénáře a postav týče, sedmá epizoda tu první překonává na celé čáře. Čemu to ale pomůže, když se právě v ní zrodily problémy, které Star Wars pronásledují až dodnes. Recyklace konfliktu mezi Rebely a Impériem a celé zápletky Nové naděje je přitom jen jeden z hříchů prvního snímku J. J. Abramse  .

Horší podle našeho soudu je třeba fakt, že režisér nechal hned v prvním filmu prohrát ústředního záporáka Kyla Rena v souboji s nezkušenou Rey. Protože by nyní novopečený vůdce Prvního řádu nepředstavoval důstojného nepřítele, musí si ve Vzestupu Skywalkera vypomáhat vzkříšením Palpatina.

10) Solo 71 %

Solo

Solo nikoho z fanoušků nenaštval podobným způsobem jako sedmá či osmá epizoda, tak proč jsme ho poslali až na poslední místo? Proto, že jde bezpochyby o nejméně zapamatovatelný Star Wars film ze všech a když ho vynecháte, vůbec o nic nepřijdete.

Spíš průměrný scénář servíruje hlavně fanservis (fakt jsme potřebovali vědět, jak získal Han příjmení Solo?), akční scény neurazí, ale ani nenadchnou a i herecké výkony se drží na podobné úrovni. Snadno hrozí, že si po pár měsících už budete pamatovat jen cameo Dartha Maula.

Závěrem

C3PO

Seřadili byste dosavadních 10 velkých Star Wars filmů jiným způsobem? Prohodili byste sedmou a osmou epizodu? Nemáte rádi Rogue One, nebo máte pocit, že jsme nedocenili první dva prequely? Dejte nám vědět do komentářů a napište, kam zhruba se podle vás zařadí Vzestup Skywalkera!

Scifi Filmharmonie
avatar autora
Aleš Šumpík
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší filmy a seriály, které by vám neměli utéct.

Může se vám také líbit

Proč Harry Potter přežil Voldemortovu smrtící kletbu? Nebylo to díky kameni vzkříšení

I druhý víkend byl pro Infinity War rekordní. Avengers nejrychleji překonali miliardu

Do filmu Deadpool & Wolverine se pokusili naverbovat další oblíbené hrdiny Marvelu

Charlie Cox a Vincent D’Onofrio vrátili Daredevila zpět na správnou cestu