Fanouškům v době premiéry vesměs přišlo, že Terminátor 3 74 % nedosáhl kvality svých dvou kultovních předchůdců. S odstupem času si však film našel i své příznivce – zvlášť poté, co si novější snímky jako Genisys 64 % či Temný osud 66 % z kin odnesly mizerné reakce a často dokonce výsměch.
1) Nikdo se nechtěl vrátit
Sérii každopádně považovali tvůrci za unavenou už po Dni zúčtování 91 %. Režisér James Cameron sice zprvu pracoval na pokračování, pak se ale zapletl do sporů ohledně práv a rozhodl se, že se raději bude věnovat dalším svým projektům. Třetího dílu se proto vzdal.
Terminátor: Seřadili jsme všechny dosavadní filmy od nejlepšího po nejhorší
Linda Hamilton alias Sarah Connor si dokonce přečetla scénář, ale nezamlouval se jí. „Příběhová linie mé postavy v prvních dvou [filmech] byla zcela kompletní,“ vysvětlila své rozhodnutí nevrátit se. „Ve třetím díle byla jen zanedbatelnou postavou.“
Bez Camerona se zdráhala pokračovat i hlavní hvězda. Arnold Schwarzenegger však nakonec dal na režisérova slova, ať si prostě řekne o spoustu peněz.
2) Drahý terminátor
A spoustu peněz taky dostal. Podle všeho bezmála 30 milionů tehdejších dolarů, bodyguarda, limuzínu, třípokojové luxusní bydlení či třeba dvacetiprocentní podíl z prodeje reklamních předmětů, disků DVD či videohry na motivy filmu. A zmínili jsme už královský rozpočet na lety tryskáčem?
Nutno podotknout, že si Schwarzenegger nenechal všechny ty peníze jen pro sebe. Když se tvůrci zdráhali natočit scénu, v níž jeřáb během honičky rozdrtí průčelí několika budov, herec ji zaplatil z vlastní kapsy. Tvůrci museli domy pro účely produkce přímo postavit, protože v reálné ulici by jim tolik ničení pochopitelně neprošlo.
3) Praktické efekty
Přestože počítačová magie prodělala od časů druhého Terminátora překotný vývoj, neváhali tvůrci trojky sáhnout i po osvědčených praktických efektech. Opět najali legendárního odborníka Stana Winstona, s nímž dříve spolupracoval sám Cameron.
7 zajímavostí o filmu Terminator Salvation. Tvůrce inspiroval Černobyl, John Connor mohl zemřít
Vznikly například robotické kopie Schwarzeneggera a herečky Kristanny Loken , která ztvárnila model T-X, hlavní záporačku filmu. Tvůrci kvůli filmu sestavili opravdové androidy – tomu se říká zápal pro věc.
4) Sebevražedný John
Ve starší verzi scénáře se měla postava Johna Connora v lecčem lišit od té, která se nakonec dostala do snímku. Hrdina měl propadnout depresím z toho, že vlastně jeho život bez boje proti strojům ztratil smysl a dokonce prý uvažoval nad sebevraždou.
Roli si mimochodem mohl zopakovat Edward Furlong ze dvojky, ten měl ale v té době problémy s drogami a tvůrci se proto rozhodli najít pro postavu nového představitele.
5) Fanouškův scénář
Během let mezi druhým a třetím dílem sepsal fanoušek jménem Daniel L. Perez fanouškovský scénář pokračování, které nazval Terminátor 3: Armageddon. Sarah a John v něm měli bojovat hned se třemi terminátory zároveň. Zápletka se opírala o časový paradox. Když hrdinové zničili Skynet, neměl John důvod posílat Kyla Reese do minulosti za svou matkou a nikdy by se tak nenarodil.
Vetřelci: Nebýt Terminátora, film by nevznikl. Režisér James Cameron musel potlačit povstání štábu
S tímto scénářem se Perez pokusil oslovit studio a v roce 1996 nahrál celý text na internet. Na to, že internet v domácnostech stále prožíval své dřevní doby, se scénář dočkal mnoha přečtení. O díle informoval třeba i známý časopis Empire. Prehistoricky vypadající web projektu je dokonce online dodnes.
6) Speciální promítání
Po dokončení snímku s ním Schwarzenegger zamířil do Iráku, kde jej promítl americkým vojákům, kteří tehdy v zemi bojovali proti režimu Saddáma Husajna. Herec dokonce promluvil z jednoho z paláců, které iráckému prezidentovi patřily. Jeden z vojáků tehdy pro BBC přiznal, že si myslel, že je Schwarzenegger větší.
7) Netradiční konkurz
Běžně sehrají uchazeči o roli během konkurzu třeba nějaký ten dialog, aby se ukázalo, jakou mají chemii s ostatními hvězdami. V případě terminátorky T-X měla však Kristianna Loken trochu jiný úkol. Tvůrce filmu hlavně zajímalo, zda umí chodit jako robotka a tvářit se přitom dostatečně výhružně.
Vybrali ji údajně ze zhruba 10 000 uchazeček.