Seznam komerčně nejúspěšnějších snímků se nesestavuje tak snadno, jak by se mohlo zdát. Pokud by totiž měl mít tu nejvyšší výpovědní hodnotu, musel by vzít v potaz třeba inflaci či prodeje produktů s tematikou daného filmu. My jsme si ale ulehčili práci a snímky v tomto žebříčku řadíme čistě podle absolutních čísel.
1) Avatar 82 %

Výprava Jamese Camerona na Pandoru kraluje žebříčku už téměř deset let. A není se čemu divit – v době svého vzniku byla totiž tou filmovou událostí, kterou si prostě žádný filmový fanoušek nemohl nechat ujít. Vůbec poprvé ožil na plátnech kin tak obrovský propracovaný svět, velmi odlišný od toho našeho.
Pokračování Avatara: Prozradíme vše důležité, co zatím víme o čtyřech dalších dílech
Avatar také představil mainstreamovému divákovi 3D technologii, kterou se potom vesměs neúspěšně snažily ostatní blockbustery napodobit ještě řadu let. Snímek vydělal 2 miliardy a 788 milionů dolarů.
2) Avengers: Endgame 88 %

Letos se nicméně Avatarův trůn začal pořádně otřásat, když se koncem minulého měsíce v kinech objevil hit Avengers: Endgame. Obří superhrdinský snímek totiž zakončuje příběh, který fanoušci bez dechu sledovali více než desetiletí. A to v pořádně velkolepém stylu.
Druhé střetnutí s fialovým arcipadouchem Thanosem v době psaní tohoto článku utržilo už 2 miliardy a 716 milionů dolarů, přičemž zatím od premiéry uplynul jen zhruba měsíc. Dost pravděpodobně tak budou Avengers v dohledné době celému žebříčku dominovat.
3) Titanic 85 %

Překonat hranici dvou miliard v roce 2019 je úctyhodný výkon a Avatarovo skóre z roku 2009 si také zaslouží uznalé pokývnutí. James Cameron ale tuto vysokou laťku poprvé atakoval ještě o více než desetiletí dříve. Romantické drama o potopení legendární lodi trhalo všechny rekordy už v roce 1997.
Přes zmíněné dvě miliardy se sice Titanic přehoupl až s 3D verzí z roku 2012, to se ale také počítá. Více než tříhodinový velkofilm doprovázel dnes již legendární soundtrack Jamese Hornera a z představitele ústřední role Leonarda DiCapria udělal jednoho z nejslavnějších žijících herců. A při tom všem posbíral 2 miliardy a 187 milionů dolarů.
4) Star Wars: Síla se probouzí 76 %

Sedmou epizodou se legendární série Star Wars vrátila po dlouhých deseti letech, čemuž odpovídal i enormní zájem fanoušků. Zvlášť ti američtí byli nadšením bez sebe a za velkou louží je tudíž snímek režiséra J. J. Abramse stále ještě nejvýdělečnější v historii Států.
Star Wars: Fanoušek zcela přepracoval souboj Bena Kenobiho s Vaderem z Nové naděje
Zvědaví na něj byli ale samozřejmě i zahraniční diváci a Star Wars se díky nim podařilo také utržit lehce přes dvě miliardy. Konkrétně ještě 68 milionů.
5) Avengers: Infinity War 86 %

Jen o dvacet milionů méně si pak připsali loňští Avengers, kteří jsou také posledním snímkem tohoto žebříčku, který dvoumiliardovou hranici pokořil. Superhrdinové Marvelu se ve filmu pokusili ochránit Kameny nekonečna před mocným vesmírným tyranem Thanosem, který se snažil vyhladit polovinu obyvatel vesmíru.
Tvůrci se dokázali obratně popasovat s náročným úkolem přivést takřka všechny dosavadní postavy do jednoho snímku, aniž by přitom diváka přehltili.
6) Jurský svět 73 %

Návrat do parku plného pravěkých ještěrů sázel hlavně na nostalgii, ostatně podobně jako třeba výše zmíněná sedmá epizoda Star Wars. Využil také talentovaných herců typu Chrise Pratta či Bryce Dallas Howard . Úspěšně tak přesvědčil miliony diváků, že dinosauři ještě rozhodně nepatří do starého železa.
Publikum za to tvůrce odměnilo miliardou a téměř 672 miliony v tržbách.
7) Avengers 83 %

Endgame se možná v současné době těší veškeré pozornosti, k úspěchu superhrdinského vesmíru MCU ale nedošlo náhodou. Budovala jej celá řada předchozích trháků, z nichž měli první Avengers Josse Whedona jednoznačně nejdůležitější roli. Tehdy jsme poprvé viděli naše oblíbené hrdiny v jednom týmu.
Avengers Endgame: Tvůrci vysvětlili Thanosovu zbraň, Hulka i Kámen duše
To ale neznamená, že si Avengers nevedli v kině skvěle i sami o sobě. Vydělali totiž miliardu a 519 milionů.
8) Rychle a zběsile 7 68 %

Jen zhruba o tři miliony méně si připsal sedmý díl série Rychle a zběsile. Ze všech snímků tohoto žebříčku měl právě tento s velkým náskokem nejmenší úspěch v domovských Spojených státech, zato se dočkal mimořádně příznivého přijetí v zahraničí.
Příspěvek režiséra Jamese Wana do populární akční série se tak do první desítky přece jenom vlezl.
9) Avengers: Age of Ultron 73 %

Pokud ze čtyř snímků vaší série čtyři skončí v desítce nejvýdělečnějších, asi je vám jasné, že jste narazili na pořádnou zlatou žílu. Druhý díl Avengers sice část superhrdinských fandů po jedničce považovala za mírné zklamání, i tak ale měli hodně, hodně daleko k propadáku.
Nasbírali totiž miliardu a 405 milionů – a to jsou krásná čísla, která může většina konkurence i roky po premiéře jenom závidět.
10) Black Panther 67 %

Co víc, Marvelu se do první desítky podařilo procpat i jednu hrdinskou sólovku. Konkrétně loňského Black Panthera, kterého si zamilovalo především americké publikum. Více než polovina tržeb snímku totiž pochází ze Spojených států, což je v tomto žebříčku vůbec nejvyšší poměr.
Loňské dobrodružství wakandského krále vydělalo miliardu a 347 milionů dolarů.