Imaginationland – Říše fantazie, jak zní český název, je jedinečnou epizodou, jelikož se jednalo o první třídílný příběh South Park série.
Pozornost patřila malichernému sporu mezi Ericem Cartmanem a Kylem Broflovskim. Epická část příběhu se soustředila kolem naivního Leopolda „Butterse” Stotche.

Třídílná Říše fantazie však měla velký potenciál a byla téměř vydána ve větším rozsahu, konkrétně jako druhý film tohoto seriálového hitu, který nás baví již od roku 1997.
Tvůrci Trey Parker a Matt Stone měli během práce na vývoji Imaginationlandu spoustu nápadů pro celovečerní film. Místo toho příběh upravili tak, aby fungoval v animované sérii jako třídílný příběh.
I když Imaginationland nepřinesl fanouškům další South Park film, na který roky čekají, měla tato fantasy epizoda zásadní vliv na růst celé série.
Aby si epizody South Parku udržely relevantnost a aktuální kousavost, obvykle jsou vyráběny do týdne, což bylo fanouškům názorně prozrazeno v dokumentu 6 Days to Air: The Making of South Park v roce 2011.
Produkce Imaginationlandu začala však téměř tři měsíce před premiérou – jak prozradili tvůrci během jednoho z rozhovorů.
Rozsah příběhu zpočátku nabízel větší ambice, než aby se dal poskládat pouze do jedné epizody. Parker a Stone v té době diskutovali, zdali se nebude příběh odehrávat jako druhý film South Parku.
První film South Park: Bigger, Longer & Uncut z roku 1999, který je pro české publikum znám jako South Park: Peklo na Zemi, měl obrovský úspěch, ale obtíže s výrobou údajně pokazily vztahy mezi Paramountem a Parkerem se Stoneem.
Podle Stonea byly filmové ambice Říše fantazie rozdrceny premisou příběhu
Imaginationland je říší, kde žijí všechny fiktivní postavy vytvořené v průběhu let.
Po teroristickém útoku je zničena bariéra mezi mírumilovnými fantasy stvořeními a darebáky, kde najdeme i ikony hororů. Vláda Spojených států je nucena zasáhnout a jediné možné řešení je pro ně zničit Říši fantazie pomocí atomového výbuchu.
Říší fantazie tak musí spasit věčně optimistický a nápaditý Butters.
K této epizodě neodmyslitelně patří různé parodie na fiktivní postavy, které poskytují hrubé gagy. Například mučení animované postavičky z pohádek pro děti Strawberry Shortcake (Jahůdka), a nebo představí Ježíše, jednoho z vůdců fiktivních postav.
Velká část příběhu tedy spoléhala na přítomnost dalších postav z jiných příběhů. Byly převzaty i některé podněty z filmů jako Zachraňte vojína Ryana (Saving Private Ryan) nebo dokonce kultovní Pán Prstenů: Dvě věže (The Lord of the Rings: The Two Towers).
Stone uvedl, že jako samostatný film příběh nepůsobil dobře a nepřipadal mu dostatečně velkolepý.
„Připadal mi poněkud odvozený od všech ostatních imaginárních postav.”
Výsledkem bylo, že byla Říše fantazie rozdělena na tři epizody v 11. sérii. Parker nastínil tři epizody mnohem rychleji než obvykle.
Tato epizodní trilogie byla velmi dobře přijata fanoušky. Byla kompletně vydána na videu s vystřiženými scénami, aby působila dojmem celovečerního filmu.
Třídílná dějová linka ale měla na South Park mnohem větší dopad, než kdokoliv čekal
Rozhodnutí přeměnit jej na serializovaný oblouk vyplynulo z toho, že Parker a Stone ocenili dlouhé vyprávění příběhů. Právě tento zájem o delší dějové linie oproti epizodickým je inspiroval ke změně South Parku během 15. řady.
Zatímco Imaginationland možná nedosáhl filmových výšin jako South Park: Bigger, Longer & Uncut, připravil půdu pro současnou podobu seriálu, která obsahuje delší dějové linie spojující jednotlivé příběhy.
Bez této trilogie by South Park neprozkoumal svůj vlastní plný potenciál.