Barbossa padl, Černá perla se vrátila kapitánovi Jackovi Sparrowovi a Will s Elizabeth plánovali svatbu. Zdálo se, že příběh Pirátů z Karibiku klidně může úvodním snímkem i skončit. Film ale vydělal slušný balík a tvůrci stále schovávali v rukávu pár zajímavých nápadů. S Truhlou mrtvého muže 74 % se jim podařil husarský kousek – natočili důstojné pokračování, které v lecčem překonalo slavný originál.
1) Co dělaly postavy v mezičase

Potíž představoval už jen výše zmíněný fakt, že příběh zdánlivě uzavřel všechny charakterové linky. Will a Elizabeth se mohli vzít a Jack se znovu stal kapitánem milované Perly. Truhla mrtvého muže však odhalila, že mají všichni hrdinové i po zlomení kletby pořád své kostlivce ve skříni.
Prokletí Černé perly: První Piráti ovlivnili Pána prstenů. Jack mohl skončit s useknutým nosem
Černou perlu vyzdvihl pro Jacka z hlubin Davy Jones, který teď bude po pirátovi žádat splátku. Sparrow začíná mít větší a větší strach. Stále navíc utíká před komodorem Jamesem Norringtonem, který Jacka skoro dostihne u pobřeží Libye. Pak ale přijde hurikán, zničí Norringtonovu loď a ponížený komodor rezignuje. Do Port Royal pak doráží lord Cutler Beckett, který situaci zkomplikuje i pro nastávající novomanžele Willa a Elizabeth.

To vše se dá vyvodit ze samotného snímku, dáváte-li při sledování dobrý pozor.
Nejspíš ale netušíte, že studio Disney rozšířilo příběh Pirátů z Karibiku třeba i skrze komiksy. Z nich se například dozvíme, že Will a Jack vedli mezi oběma filmy revoluci proti jednomu guvernérovi a Norrington málem chytil Sparrowa i v Tortuze, kam se za tímto účelem vydal v přestrojení.
2) Pustý ostrov, rasizmus a kanibalové

Taky vám přišlo divné, že Pelegostové učinili Jacka náčelníkem a že pirát docela dobře ovládal jejich řeč na to, že zjevně strávil na ostrově kanibalů jen krátký čas? Tak to vás možná překvapí, že Sparrow už v minulosti jednou těmto divochům vládl. Zmínil to ostatně už v Prokletí Černé perly 84 %, když si povídal s britskými vojáky Mullroyem a Murtoggem.
Ostrov Pelegostů si zahrála Dominica, kde filmaři prý pro účely natáčení vybudovali nové cesty. Nemohli také sehnat dost lůžek v místních hotelech, takže převáželi den co den některé členy štábu lodí či letecky.

Pelegostové samotní se pak stali asi nejkontroverznějším prvkem snímku. Dobové recenze nezřídka považovaly vyobrazení domorodců za rasistické, v Číně pak snímek nemohl do kin kvůli kanibalismu.
Ďáblův advokát: Třetí Piráti z Karibiku důstojně zakončili příběh Willa a Elizabeth
A ještě něco – na ostrov se vrátíme ještě v potitulkové scéně snímku, o jejíž existenci dodnes nemá řada fanoušků ani tušení. Ukázalo se v ní, že Jackovo místo náčelníka zaujal pes, který ve vězení dřív střežil klíče.
3) Jack nemehlo

Truhla mrtvého muže sice navázala na komediální tradici Prokletí Černé perly, humorem ale víc šetřila. Některé vtipné momenty pak skončily na podlaze střižny ještě v postprodukci. Když si šel například Jack pro další rum, měl namířit pistoli na slepici, která ho domněle urazila. Dvojici koz naopak požádal o prominutí, když okolo nich procházel.
Pirát taky třeba v nepoužité scéně po svém pádu skrz provazové mosty Pelegostů zakopl a spadl na zem, když si neuvědomil, že je stále přivázaný ke kůlu.
4) Rozzlobený Beckett

Lord Beckett se vyznačuje bohorovným klidem a neustále kalkulující myslí. Když ho proto jedné noci navštívila Elizabeth s namířenou pistolí, reagoval chladnokrevně a nedal najevo emoce. Prodloužená verze rozhovoru však ukázala, že Elizabeth pronikla k Beckettovi tak snadno proto, že voják na stráži přede dveřmi usnul. Lord se proto rozzlobil a srazil chrápajícího podřízeného na zem.
A kde vzala vlastně Elizabeth pistoli? Další odstraněná scéna vysvětluje i to. Dívka zbraň dostala od svého otce, guvernéra Swanna, který se ji pokoušel dostat z Port Royal.
5) Hazard s ďáblem

Když Will Turner tráví čas na palubě Bludného Holanďana, rozhodne se zjistit, kde Davy Jones schovává klíč od truhličky se svým srdcem. Vyzve proto kapitána ke hře v kostky. Původně měli ale Turner a Jones sehrát hned dvě partie – nejprve by Will vyhrál svobodu pro svého otce.
Tím smutněji by pak působilo, když Bill následně vstoupí do druhého kola a vsadí svou věčnou službu. Zůstal připoutaný k Holanďanovi úplně zbytečně.
Když už jsme zmínili Davyho Jonese, do role byli zvažováni třeba i Jim Broadbent známý z Harryho Pottera či Iain Glen ze Hry o trůny 91 %. Smutná melodie, kterou kapitán po nocích hraje ve své kajutě, se pak dočkala díky fanouškům i neoficiálního textu.
6) Oběšenec v kostele

Také vám přišlo divné, že je ostrov skrývající Truhlu mrtvého muže tak liduprázdný? Kdo postavil místní polorozpadlý kostel obklopený hřbitovem? Elizabeth to ve vystřižené scéně vysvětlila Norringtonovi a my se o celý příběh musíme podělit, protože je velmi smutný a docela zajímavý.
Na ostrov dorazil kněz, který se pokoušel obrátit tamní obyvatelstvo. Přinesl s sebou ale smrtící chorobu, která populaci zcela vyhubila. Kněz pohřbíval jednoho člověka po druhém, až z toho nakonec zešílel a oběsil se. Během souboje Jacka, Norringtona a Willa jsme pak mohli zahlédnout kostru v liturgickém oděvu, jak visí v chátrající zvonici.
7) Aby se dobře hrálo

Tvůrci se snažili zachytit co nejvíc autentických reakcí herců na překvapivé zvraty ve snímku. Nalhali proto hlavním hvězdám, že se v závěrečné scéně vrátí Anamaria místo Barbossy a pak zachytili jejich šokované výrazy. Podobně se představitel Willa Orlando Bloom předem nedozvěděl o polibku mezi Elizabeth a Jackem.
Tohle není ve scénáři! 10 nejúžasnějších spontánních momentů ve filmu.
Moment, kdy Sparrow šaškuje před Davym Jonesem s flaškou hlíny pak herec Johnny Depp improvizoval, což viditelně Orlanda Blooma také překvapilo. Ve scéně si můžete všimnout, jak Bloom otočí hlavu k režisérovi ve zjevném zmatení. Ikonický humorný moment se ale nakonec do snímku naštěstí dostal.