Určitě znáte vrrky, olifanty nebo jeskynní obry, slyšeli jste i o dracích, obřích pavoucích nebo přízracích z mohyl. Věděli jste však, že ve světě britského spisovatele J. R. R. Tolkiena   najdete třeba i upíry, obro-lidi a možná i víly či vícehlavé zlobry? V dnešním článku si představíme méně známé středozemské bytosti.

1) Upíři

Foto: CinemArt

Pokud čekáte mrtvolně bledé aristokraty, kteří sosají lidem krev z žil svými protáhlými špičáky, jste na omylu. Tolkienovi upíři se podobají obřím netopýrům, byť s lidským obličejem a schopností měnit podobu. Potkáte je v Silmarillionu, kde se o nich nicméně mnoho nedozvíme.

Draci, obři, enti a balrogové: To hlavní, co o bytostech Středozemě potřebujete vědět

Nevíme dokonce ani, zda upíři patří mezi Maiar, tedy duchovní bytosti schopné střídat fyzická těla (jako je například Sauron). Možná se jedná spíš o kožoměnce na způsob Medděda z Hobita. Jménem známe pouze jednu upírku, Thuringwethil, kterou zabil valinorský pes Huan a jejíž podobu později využila Lúthien, aby se s Berenem proplížili do pevnosti Angband.

2) Huan

Pes
Foto: Warner Bros.

A když už jsme zmínili Huana – i ten je ve světě Pána prstenů naprosto unikátní. Lovecký pes ze Zemí neumírajících se velikostí téměř vyrovnal koni. A ano, dalo se na něm jezdit. Zároveň dokázal mluvit, byť to směl udělat jenom třikrát za život. K tomu všemu Huan navíc vůbec nestárl a po boku svého původního elfského pána Celegorma lovil dlouhá staletí.

Huanovi bylo předpovězeno, že nezemře, dokud se nestřetne s největším vlkem v historii. To se nakonec stalo v souboji s lidožravým Carcharothem, prvním z vlkodlaků.

3) Kanec z Firienu

Rohan
Foto: Warner Bros.

Obří pralesní divočák ze Šeptajícího lesa žil poblíž hranic mezi Gondorem a Rohanem přibližně 150 let před událostmi Pána prstenů. Tehdejší král Marky Folca byl vášnivým lovcem, dokud jeho otce nezavraždili skřeti. Poté přísahal, že znovu na hon nevyjede, dokud bude v jeho zemi jediný živý skřet. V tomto náročném úkolu Folca nakonec uspěl.

Největší středozemská záhada: Ani po šesti desetiletích nevíme, kdo je vlastně Tom Bombadil

Rozhodl se proto vrátit ke své někdejší zálibě a vyrazil na lov pralesního kance do Firienu. Co nedokázali skřeti, zvládlo nebezpečné zvíře – rohanský král utržil při jeho zabíjení smrtelnou ránu. Trochu jako jistý Robert ze Hry o trůny 91 %.

4) Obři

Obři
Foto: Warner Bros.

Kamenné obry jste mohli zahlédnout v Neočekávané cestě 81 %, prvním díle filmového Hobita. Tým režiséra Petera Jacksona   si je však poupravil k obrazu svému. V jeho podání obři vypadají spíš jako oživlé kusy skalní stěny, zatímco ti z knižní předlohy působí spíš humanoidním dojmem. Smějí se totiž a dokonce na sebe pokřikují, takže zjevně ovládají nějaký druh řeči.

Ne všichni obři byli pravděpodobně zlí. Gandalf chtěl totiž nějakého přemluvit, aby zasypal vchod do skřetí jeskyně.

5) Huorni

Huorni
Foto: Warner Bros.

Stromům podobné bytosti se objevily i ve filmových Dvou věžích 88 %, ale jen v prodloužené verzi. Huorni se chovají trochu jako jakési stádo, pasené enty. Dokáží se pohybovat a komunikovat, byť přesný rozsah jejich vědomí či inteligence neznáme. Bez péče entů představovaly pro bytosti Středozemě nebezpečí, jak se přesvědčili i hobiti, když je ve Starém hvozdu přepadl Dědek Vrbák.

6) Obro-lidé

Harad
Foto: Warner Bros.

Celá řada nezodpovězených otázek Středozemě se týká zlobrů a dalších temných bytostí v Sauronových službách. V Návratu krále jsou dvakrát zmínění obro-lidé. Ti měli černou pleť, bílé oči a červené jazyky a pocházeli z Dálného Haradu. Nevíme s jistotou, zda patří spíš mezi lidi nebo jsou druhem obra.

Pár Pařmenů: Tvůrci nejdřív předabovali Dobu ledovou, chodník Paragon měl ve filmu bratra

Knižní Hobit také naznačuje, že existují zlobři, kteří mají víc než jednu hlavu. Žádní takoví však v jiných příbězích ze světa Pána prstenů nevystupují.

7) Víly a další havět z Hobita

Zeměžrouti
Foto: Warner Bros.

A když už jsme u Hobita – Tolkien v době vzniku příběhu ještě vůbec nevěděl, že se jeho pohádková cesta za pokladem Osamělé hory bude odehrávat ve světě budoucího Silmarillionu či prstenové trilogie. Proto se v textu objeví slušná řádka bytostí, které už se později žádné další zmínky nedočkaly.

Třeba ukecaný měšec jednoho ze zlobrů, který prozradí Bilba Pytlíka během jeho prvního dobrodružství. O Bralech se prý říkalo, že se kdysi spustili s vílou a hobit sám zmínil drakodlaky, jimiž se filmová adaptace inspirovala ve scéně s obřími červy z Bitvy pěti armád 75 %.

Scifi Filmharmonie
avatar autora
Aleš Šumpík
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší filmy a seriály, které by vám neměli utéct.

Může se vám také líbit

Proč Harry Potter přežil Voldemortovu smrtící kletbu? Nebylo to díky kameni vzkříšení

Do filmu Deadpool & Wolverine se pokusili naverbovat další oblíbené hrdiny Marvelu

I druhý víkend byl pro Infinity War rekordní. Avengers nejrychleji překonali miliardu

Charlie Cox a Vincent D’Onofrio vrátili Daredevila zpět na správnou cestu