Asi se s námi shodnete, že měla trilogie Pán prstenů velmi šťastnou ruku při výběru herců. Ti jsou ostatně v myslích mnoha diváků dodnes nerozlučně spjatí se svými rolemi a příběh ze Středozemě pro některé z nich znamenal kariérní přelom. I tak ale může být zajímavé mrknout se, kdo mohl naše oblíbené hrdiny ztvárnit, kdyby casting dopadl trošku jinak.
1) Vin Diesel

Ještě než se Vin Diesel proslavil jako akční hvězda a začal dabovat humanoidní stromy v superhrdinských filmech, ucházel se o roli dědice gondorského trůnu Aragorna. Ani hercovým zapřisáhlým fanouškům ale asi nebude vadit, že tehdy neuspěl – v roli Isildurova dědice si ho dokážeme jen těžko představit.
2) Sylvester McCoy

Hobita Bilba si už ve filmech ze Středozemě zahráli hned dva různí herci (tři, pokud počítáme scénu z prodloužené verze Neočekávané cesty 81 %). V trilogii Pán prstenů propůjčil Frodovu strýci tvář Ian Holm . Pokud by však odmítl, plánoval režisér Peter Jackson obsadit Sylvestera McCoye .
Pán prstenů: 8 postav z knih, které se do filmových adaptací nevešly
Ten se vlastní role nakonec dočkal až v Hobitovi, kde si už zahrál po boku dalšího Bilbova představitele Martina Freemana . McCoy se ukázal jako svérázný čaroděj Radagast Hnědý.
3) Patrick Stewart

Gandalfem se nakonec stal Ian McKellen , šedý klobouk si ale mohl nasadit i hercův dobrý přítel a kolega Patrick Stewart . Setkal se kvůli roli dokonce s Peterem Jacksonem, nakonec však odmítl. Požádal ale údajně o jinou roli, přestože neprozradil, o kterou měl zájem. Baví nás ale představa, že by se ukázal jako Saruman a dočkali bychom se obrácené rivality ze série X-Men.
4) Liam Neeson

V době, kdy začal Pán prstenů vznikat, se Liam Neeson zrovna vydával do předaleké galaxie Star Wars jako Qui-Gon Jinn. Dostal však nabídku i na roli gondorského válečníka Boromira a dokonce si i přečetl scénář. Nakonec nicméně odmítl, přestože neprozradil proč.
5) Sean Connery

To skotský herec Sean Connery o svém odmítnutí role Gandalfa prozradil víc. Nechápal prý svou postavu ani příběh, a to údajně ani poté, co si přečetl scénář i knihy z pera J. R. R. Tolkiena . Co víc, situace se údajně nezlepšila ani poté, co Connery o pár let později zhlédl samotné filmy.
Pán prstenů: Povyprávíme příběhy výzbroje a výstroje Společenstva
Server Screen Rant každopádně spekuluje, že mohl herce motivovat spíš jeho pokročilý věk. V době natáčení Pána prstenů totiž bylo Connerymu už sedmdesát.
6) Jake Gylenhaal

Pokud máte problém představit si v roli Froda někoho jiného než Elijaha Wooda , asi vás překvapí, že se chtěl statečným hobitem stát i Jake Gylenhaal . Sám ale přiznává, že během konkurzu nepodal zrovna nejlepší výkon. Nikdo mu prý například neřekl, že by měl mluvit s britským přízvukem.
7) Kate Winslet

Režisér Peter Jackson už s herečkou Kate Winslet v minulosti spolupracoval, takže jí nabídl roli Éowyn v Pánu prstenů. Winslet měla zpočátku zájem, nakonec se ale rozhodla odmítnout. Práce na trilogii by totiž byla poměrně dlouhodobým závazkem.
8) Warwick Davis

Warwick Davis se ukázal v sérii Star Wars a také v populárním Harrym Potterovi. Zájem měl nicméně i o Pána prstenů, konkrétně o roli trpaslíka Gimliho. Podle všeho ale dal přednost zmíněné čarodějnické sérii.
9) Russel Crowe

Aragornem se mohla stát i hvězda Gladiátora 88 %, populární herec Russel Crowe . Ten ale odmítl, protože mu tvůrci místo normálního platu nabídli 10 % ze zisku. Crowe by na takové dohodě samozřejmě neuvěřitelně vydělal, ale to v době před premiérou tří filmů ještě nikdo nemohl tušit.
10) Uma Thurman

Jen pár let po své slavné roli ve snímku Quentina Tarantina Pulp Fiction 91 % se mohla Uma Thurman ukázat i v trilogii Pán prstenů. Své rozhodnutí neztvárnit rohanskou válečnici Éowyn později nazvala jedním z nejhorších ve svém životě.
Pán prstenů: Nakonec se podíváme do Druhého věku, nejspíš na vznik Prstenů moci
Zároveň ale zmínila, že zrovna v té době měla své první dítě a kvůli natáčení by musela strávit rok mimo domov. Nabídka zkrátka přišla v nevhodnou chvíli.