Matrix – jedna z těch absolutně nejvíce ikonických filmových sérií vůbec a vedle toho i patrně nejvlivnější sci-fi sága historie kinematografie, což jí přineslo samozřejmě obrovskou popularitu po celém světě. Poprvé se pak na plátnech kinosálů objevila v roce 1999 a prakticky hned vzápětí získala stovky milionů fanoušků po celém světě.

Na první díl navázaly v dalších letech hned dvě další pokračování a po předlouhých osmnácti letech došla řada i na Matrix 4. Ten sice už nebyl natolik úspěšný jako původní trilogie, nicméně stále je nedílnou součástí celého příběhu. V tomto článku si dále připomene několik zajímavostí o Matrixu, které možná ještě nevíte, a pokud náhodou ano, opakování je přeci matkou moudrosti, no ne? Pojďme na to.
Všechno, co jste nevěděli o filmové sérii Matrix
Inspirace pro Matrix
Věděli jste, že se tvůrci Matrixu – bratři (posléze sestry) Wachowští inspirovali mnoha různými zdroji, mezi něž patří třeba populární japonské komiksy manga, nebo různé anime filmy? Kupříkladu se pak jedná třeba o tituly jako Akira, Ghost in the Shell, popřípadě Evangelion. Ale to není vše. Výrazný vliv měly prý také filmy jako jsou Blade Runner, Terminátor, ale i jiné hongkongské filmy. Převážně ty akční a plné bojových scén nejrůznějších umění.
Původní nápad na film
Od původní inspirace a semínka samotného zárodku filmu se přesuneme už do fáze rané produkce. Původní nápad režisérského dua totiž byl filmovému studiu prezentován jakožto kriminální drama, které se mělo jmenovat Carnivore. Nicméně, dnes už víme, že celý příběh se stočil zcela jiným směrem. Proč ale? Je to jednoduché – studio návrh odmítlo. Wachowští se posléze rozhodli scénář přepsat a změnit i celé vyznění snímku.
Zkoušky pro roli Nea
Neo – hlavní postava Matrixu a ztvárněná samozřejmě nikým jiným, než je Keanu Reeves. Mohlo to však být jinak. O roli údajně projevilo zájem vícero slavných herců, z nichž můžeme jmenovat takové ikony jako jsou Will Smith, Brad Pitt, nebo Leonardo DiCaprio. Umíte si někoho z nich v roli Nea představit? Tak jako tak, pro Reevese byla samotná příprava na roli velice náročná, jelikož se kupříkladu musel naučit celou řadu složitých chvatů z karate.

Obrázky v Matrixu
Svět Matrixu je v zásadě jednou velkou galerií různých ikonických obrázků či symbolik. Nejčastější symbolikou jsou v tomto případě barvy. Třeba zelená zde využívá svět Matrixu a iluzi, modrá barva posléze skutečnost a pravdu. A červená? Však víte.
Zvuk zbraní
Další věcí zcela typickou pro Matrix je práce se zvukovými efekty. Konkrétně máme v tomto případě na mysli zvuk zbraní, které je zde využíván. Ten byl poté vytvořen kombinací různých zvuků za tím účelem, aby byl vytvořen nějaký originální. A to se povedlo, samozřejmě. Výsledný šepot zbraní je vyloženě jedinečný a originální, na poslech na první dobrou rozlišitelný od čehokoliv jiného.
Kostýmy
Je velice těžké mluvit o něčem, co není v Matrixu originálním, minimálně alespoň pro dobu svého vzniku. Obdobné je to totiž i v případě kostýmů. Ty byly navrženy tak, aby jen a jen podtrhovaly iluzi virtuálního světa, proto jsou ostatně povětšinou tmavé, ale s celou řadou futuristických prvků. Mimochodem, návrhářkou kostýmů byla Kym Barett, která se údajně silně inspirovala třeba japonskou módou, ale i středověkou výzbrojí. Zajímavé je, že si oblečení ve filmech přesto ponechává určitý sportovní styl.
Bullet time
To je speciální filmová technika, která umožňuje zpomalit čas a díky tomu posléze mohou vyniknout i velice drobné detaily, které by za normálních okolností zůstaly oku skryté. Můžeme se toho mimochodem obzvláště nabažit při bojových scénách, ale také v mnoha dalších akčních sekvencích, jako jsou různé honičky, či výskoky z oken. Další inovace Matrixu.
Suma sumárum, když to na závěr trochu shrneme – Matrix je naprosto ikonickou a zároveň i vlivnou filmovou sérií, která má dodnes výrazný vliv na sci-fi filmy i seriály. Mnoho prvků, které se zde objevily, pomáhalo definovat svůj vlastní žánr. Ať už jsou to kostýmy, vizuální efekty, symbolika, nebo i samotný nápad.
3 komentáře
Tak to jste objevili ameriku. Jestli tohle nikdo nevi, tak leda nekdo mdo Matrix nevidel. Clanek je zklamani, cekal jsem vetsi detaily.