Snad žádný filmový fanoušek neodolá novému nadupaném traileru a občas ukázku očekává už několik dní předem, zvlášť pokud poutá třeba zrovna na film z jeho oblíbené série. Nezřídka je ale nakonec zklamaný, protože se v dnešní době zjevně propagační videa stříhají podle jedné šablony. Pojďme si projít typický trailer současnosti snímek po snímku!
Úvodní sekvence
Úplně nejdřív samozřejmě musíte ukázat takový ten zelený nebo červený obrázek, na kterém bude napsáno, pro jaké obecenstvo je váš film vhodný podle americké MPAA.
Začíná se pak v zásadě dvěma různými způsoby. Můžete nejdříve představit hlavního hrdinu, jak si spokojeně hledí svého a život mu jde jako po másle, načež prostřihnete k tragické události nebo tajemné hrozbě, která se jako černý mrak blíží k protagonistově utopické idylce. Nebo to můžete celé obrátit naruby a představit nejdřív padoucha vašeho filmu a teprve potom ukázat nic netušícího hrdinu, jak v blažené nevědomosti okopává mrkev a objímá svou ženu a děti.
Filmy vás klamou, historie vrací úder! Meče nezvoní, když je tasíte a klapot kopyt dělají kokosy
Pokud je strašlivé zlo objeveno v nějaké hodně bizarní lokalitě, herci ve vedlejších rolí to komentují větami typu: „To není možné!“ Sluší se taky ukázat alespoň na zlomek sekundy nějaký ten letecký záběr prostředí, v němž se bude děj filmu odehrávat, zvlášť pokud jste natáčeli v drahé lokalitě typu Nového Zélandu. Hory, zvláště pak ty zalesněné, nebo naopak věžáky obřího města jsou naprostá tutovka.
Chcete-li dodat svému filmu obzvláště vážný nádech, nechte nejcharismatičtějšího ze svých herců odříkat tím správným chraplákem něco o strašlivé hrozbě, osudové chybě nebo blížící se bouři. V tom případě se hodí dodat doprovodným záběrům mysteriózní nádech tím, že do nich vyberete jen nicneříkající momenty z filmu a necháte je rozetmívat se a stmívat tak rychle, aby si z toho zvědavý fanoušek při sledování vymačkal klávesu mezerník.
Stíny se prodlužují, napětí roste!
Pak už je čas představit ústřední konflikt. Záporák se dostává na scénu a všechny kladné vedlejší postavy dělají ustarané, vyděšené nebo znavené obličeje. Symbol hlavního hrdiny může být zneuctěn, někdy mu taky uteče holka nebo ztratí svoje speciální schopnosti. Obzvláště dramatické okamžiky musí zákonitě doprovodit hlasité exploze kombinované s duněním bubnů, popřípadě aspoň zvuk lesního rohu z Počátku 89 %.
Festival nezajímavosti. Připomeneme 10 fantasy snímků, na které jste už dávno zapomněli
Bude-li ve vašem snímku hrozit zkáza světa, vypusťte do nebes obří laserový paprsek. Vždycky to zabere.
Do obrazu také můžete propašovat mohutné, lesklé titulky vyvedené v efektním 3D písmu, které hlásají, ve kterém měsíci váš film vyjde v kinech, popřípadě přímo na který významný den to bude – pokud točíte Star Wars nebo něco ze Středozemě, máte samozřejmě povolenou jenom vánoční premiéru.
Musíte také všem oznámit, z čí geniální, vizionářské mysli, popřípadě ze kterého mistrovského díla světové literatury je snímek odvozen. Pokud žádnou pořádnou předlohu nemáte, uveďte aspoň, do jakého předchozího filmu nalili svoje peníze vaši producenti (pokud samozřejmě stojí za zmínku). Objevila-li se kočka vašeho komparzisty na dvě sekundy v Avatarovi 82 %, potřebují to vaši diváci vědět. Detaily napsané malým písmem stejně nikdo číst nebude a ve vašem traileru se aspoň na okamžik ukáže nablýskaný nápis AVATAR!
Pasáž, ve které se buduje napětí, musíte vždy nutně zakončit pohledem do odhodlané protagonistovy tváře, zatímco třímá svou ikonickou zbraň nebo si přes sebe přehazuje svůj cool vlající plášť. Dramatická hudba následně vyzní do ztracena a veškerý zvuk zmlkne s takovým tím krutopřísným vybíjejícím se zvukem. Do nastálého ticha a tmy může zaznít nějaká obzvlášť srdceryvná hláška.
Nadupané finále
Potom už se jenom jede. Nahodíte kulometné tempo, zběsilý soundtrack a ideálně i bubny, které zaznívají přímo do rytmu explozí nebo výstřelů na plátně – inspirovat se můžete třeba z traileru na Legendu o Tarzanovi 56 % nebo Wonder Woman 71 %. Nepřehledným střihem vůbec nic nezkazíte.
10 filmových sérií, které skončily hned u jedničky. Vysvětlíme vám, kde se stala chyba
Pokud máte tu odvahu a chcete do videa přeci jen ještě procpat nějaký poslední mezititulek, rozcupujte ho na jednotlivá slova a vždycky je nechte před divákovými zraky jen tak bliknout. Na konci věty už sice nebude tušit, o čem byl její začátek, ale vypadá to děsně drsně a efektně. Jakmile se dostatečně vyblbnete a skončí akční část zvolené písničky v pozadí, opět usekněte všechno dění a nechte trailer ztichnout do temnoty.
Z té se následně vynoří velkolepě zpracované logo. Textovým samozřejmě nikdy nic nezkazíte, zvlášť v případě superhrdinů se známým symbolem se ale vůbec nemusíte bát použít právě ten. Logo musí hořet, skládat se, pohybovat se, svítit nebo alespoň dramaticky viset na pozadí černého nebe protínaného blesky.
Předtím, než vypíšete seznam lidí, kteří se na filmu podíleli vysokým, strašně hubeným písmem, musíte ještě povinně zařadit závěrečnou vtipnou scénku, překvapivý zvrat nebo odhalení významné postavy typu Dartha Vadera nebo draka Šmaka. Pokud na to nezapomenete, jsou na místě gratulace! Právě jste stvořili úplně klasický, tuctový a ničím nezajímavý průměrný filmový trailer! Čest výjimkám.