I špatným filmům se stává spíš jen málokdy, že by byly naprosto nekoukatelné. Zpravidla mají své světlejší stránky a nezřídka se týkají některých postav, které buď vlivem suverénního hereckého výkonu nebo zajímavého charakteru stvořeného scénáristou zřetelně vybočují z řady. Právě těmto drahokamům skrytým v balastu nepříliš kvalitních filmů věnujeme dnešní článek.
1) David

Ridley Scott se rozhodl natočit prequel ke svému úspěšnému Vetřelci… jen aby vzápětí zjistil, že tvoří spíš sérii o androidovi. David si díky výkonu Michaela Fassbendera ukradl pro sebe každou scénu, v níž se objevil a stal se jedním z mála aspektů Promethea 66 %, který kritici i diváci častěji chválili než kritizovali.
Možná i proto Scott v loňském Covenantu 61 % Davidovu roli výrazně rozšířil a přidal ještě dalšího androida Waltera, kterého opět ztvárnil Fassbender. Film sice ani přesto nedosáhl kýženého úspěchu a dost možná na celá léta pohřbil vetřelčí ságu, David se ale stal se svou hrou na stvořitele nového života znovu nejzajímavější postavou příběhu.
2) Brom

Filmový Eragon 48 % dosáhl něčeho skoro nevídaného. Dokázal naštvat nejenom běžné publikum, které rychle postřehlo zjevnou inspiraci slavnějšími příběhy typu Star Wars nebo Pána prstenů, ale i skalní fanoušky knižní předlohy. Tvůrci knížku spisovatele Christophera Paoliniho v podstatě vykuchali – zmizelo Eragonovo uvěznění, eskapády v Teirmu i větší část finále, dokonce včetně celého národa trpaslíků.
Dračí jezdci a lovci stínů nezaujali. 5 největších young adult propadáků
Ani John Malkovich nedokázal prodat příšerně trapnou Galbatorixovu větu: „Bez svého kamene strádám. Neprodlužuj už dál mé utrpení.“ Zato Robert Carlyle si svého Durzu očividně užíval a Jeremy Irons zvládl nerudného mentora Broma přímo perfektně. Postavě věříte uštěpačné poznámky i vzpomínání na dávno tragédii – a vůbec působí, jako by patřila do o třídu lepšího snímku.
3) Peter Parker

První Amazing Spider-Man 65 % dokázal mezi všechen ten product placement Sony a Bingu nacpat docela solidní pavoukův origin a dokonce i trochu kostrbatě přeformulovat fousatou poučku o moci a zodpovědnosti. Dvojka ale tak nějak přestala držet pohromadě a snažila se rozvíjet až příliš mnoho dějových linek zároveň.
Přesto měla i pár silných momentů, které jsou skoro bez výjimky dílem herce Andrewa Garfielda , který Spideyho ztvárnil. Kdyby jeho výkon podpořil kvalitnější scénář, nemusela série Amazing Spider-Man skončit tak brzy. Na druhou stranu bychom se pak ale asi nedočkali populárního hrdiny v MCU…
4) Sabretooth

Stojíme si zatím, že Wolverinův origin není tak strašně špatný, jak mnozí tvrdí. Jen slepý by si ale nevšiml jeho četných chyb – a to doslova, protože některé počítačové efekty ve filmu vypadají tak tragicky, že to dotáhly na náš příslušný žebříček. X-Men Origins ale měly naprosto perfektního Sabretootha.
Nejhorší CGI: Naklonované ksichty, plastový spár nebo divný kocour
Liev Schreiber dokázal skvěle ztvárnit dravost své postavy a vytvořit Wolverinovi více než důstojného soupeře. Pokud máme jednu výtku k dalším filmům volné série, pak právě tu, že už v nich Sabretooth nehrál žádnou roli.
5) Ravenna

Akční verze pohádky o Sněhurce 65 % s Kristen Stewart ze Stmívání v hlavní roli nám dech opravdu nevyrazila. Prince nahradil Chris Hemsworth se sekerou a emancipovaná Sněhurka si to s královnou vyřídila ve zbroji a s mečem v ruce, tím ale kreativita scénáristů v podstatě skončila a z pohádky se stalo fantasy béčko.
Nahoru ho táhl prakticky jenom výkon Charlize Theron v záporné roli královny. Herečce bylo totiž zjevně jasné, že o Oscara se tentokrát fakt snažit nemusí a zahrála si skvělou arogantní, bezcitnou a pomstychtivou mrchu náležitě přehnaně, ale nikdy ne tolik, aby to působilo trapně.
6) Bruce Wayne

Když se fanoušci komiksů DC dozvěděli, že netopýřího muže ve snímku Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti 62 % ztvární Ben Affleck , zvedla se poměrně velká vlna nevole. A nebylo se čemu divit: herec už dříve přivedl na plátno Daredevila 52 % pro konkurenční Marvel a moc to nedopadlo.
Tváře, které odněkud znáte: 7 známých herců, kterých jste si v populárních filmech možná nevšimli
Proto leckoho překvapilo, že byl Batffleck jedním z těch světlejších momentů Úsvitu. Dostali jsme zasmušilou, naštvanou verzi Bruce Wayna které v kontextu příběhu nebylo možné nic moc vytknout. Loňská Liga spravedlnosti 61 % ho naneštěstí využila spíš jen k nevtipnému humoru a v budoucnu už se Affleck vzhledem k problémům s alkoholem k sérii nejspíš nevrátí.
7-8) Jadis a Miráz

Na první dva díly Letopisů Narnie se sice koukalo vcelku dobře, svého času nás ale dost mrzelo, že se musejí řídit happy endem své knižní předlohy. Tilda Swinton totiž předvedla perfektní čarodějnici, děsivě chladnou, smrtící a nemilosrdnou a tak jsme skoro doufali, že se ve druhém a třetím díle přeci jen vrátí mezi živé.
Něco podobného můžeme říct i o Mirázovi. Sergio Castellitto si očividně roli tyranského vojevůdce užil a i nás opravdu bavilo koukat, jak štěká po telmarských lordech úsečné rozkazy.
9) Flint Marko

Raimiho Spider-Mani měli jednoduchou příběhovou strukturu. Objeví se padouch, který zlo nepáchá zcela dobrovolně, ale musí být zastaven. Po čase zjistí pravdu o Parkerově identitě a unese Mary Jane, aby pavouka donutil k souboji. V něm Spidey zvítězí a záporák dojde vykoupení.
Trojka ale zažité schéma narušila a rozdělila příběh mezi fakt zlého nepřítele Venoma, který MJ unese a Harryho Osborna, kterému připadla role napraveného hříšníka. Tím se do pozadí dostal zdaleka nejzajímavější padouch Sandman, vrah Bena Parkera a zároveň otec od rodiny, který kariéru zločince nastoupil jen proto, aby získal peníze na léčbu své nemocné dcery.
Pokud by Spider-Man 3 62 % věnoval právě jeho příběhu více prostoru, nemůžeme se ubránit dojmu, že by Raimi možná dostal příležitost natočit i plánovanou čtyřku.